مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان : از پیشتازی در جذب اعتبارات استانی تا تحویل بیش از ۱ هزار و ۳۳۱ کلاس درس به آموزش وپرورش و ۷۰۶ پروژه در حــال اجرا

آموزش و پرورش

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در سال ۱۳۵۴به منظور احداث، توسعه، ترمیم و نوسازی ساختمان مدارس، تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز آنها و نیز تعیین معیارها و استانداردهای مطلوب فضاهای آموزشی و پرورشی در وزارت آموزش وپرورش تأسیس و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به عنوان بازوی عمرانی عهده‌دار ساخت و تامین فضاهای آموزشی و پرورشی داخل و خارج از کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری بامداد ایران ، بزرگترین دارایی این سازمان، نیروی انسانی متخصص و متعهد است. روحیه جهادی و خستگی ناپذیر کارکنان، مهندسان و معماران این سازمان برای اعتلای میهن، منشاء دستاوردهای درخشانی در نوسازی، بازسازی، مقاوم سازی، افزایش ایمنی، استانداردسازی و ارتقای چشمگیر کمی و کیفی مدارس شده است. به صورتی که مدارس، مستحکم ترین بناهای شهرها و روستاهای کشور محسوب می شوند.

اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان پرکارترین دستگاه اجرایی در استان

اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان از پرکارترین دستگاه های اجرایی در استان خوزستان به عنوان استراتژیک ترین استان کشور است.

علی قربانی در این خصوص گفت: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با ۷۰۶ پروژه در حال اجرا در قالب ۲ هزار و ۶۹۰  کلاس درس که از اعتباری بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال برخوردارند، یکی از پرحجم ترین دستگاه های اجرایی در سطح استان خوزستان محسوب می شود.

وی اضافه کرد: در مهرماه ۹۸،  ۲۵۴ پروژه آموزشی در قالب ۸۶۰ کلاس درس با اعتبار ۱۳۰۰ میلیارد ریال برای دانش آموزان خوزستانی به بهره برداری رسید، همچنین ۱۴۲ مدرسه نیز با حضور رئیس محترم مجلس شورای اسلامی از طریق ویدئو کنفرانس در بهمن ماه ۹۸ افتتاح شد تا مجموع کلاس های تحویلی در سال تحصیلی ۹۸-۹۹  به آموزش و پرورش خوزستان به بیش از ۱ هزار و ۳۳۱ کلاس درس برسد. البته این امر نشان دهنده توجه ویژه دولت و مجلس به ساخت و احداث مدرسه در استان خوزستان است.

پیشتازی در جذب اعتبار

عملکرد ادارات کل در جذب اعتبار از شاخص های مهمی است که تلاش شبانه روزی و برنامه ریزی دقیق در یک مجموعه را آشکار می سازد که اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان از این نظر نیز در بین دیگر استانهای کشور پیشتاز است. قربانی گفت: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان خوزستان موفق شد با میزان۸۷٫۲۰  درصد، بالاترین درصد جذب اعتبارات استانی را در بین ۳۲ استان کشور از آن خود کند و از این نظر جایگاه اول را به دست بیاورد. بعد از استان خوزستان به ترتیب استانهای مرکزی، فارس، آذربایجان شرقی و تهران در رتبه های دوم تا پنجم قرار دارند.

بازسازی ۳۰ درصد فضاهای فرسوده آموزشی در انتظار تخصیص اعتبار

قربانی با اشاره به کمک  ۱۰۰ میلیارد تومانی خیرین مدرسه ساز، اعتبارات ٢٠٠ میلیارد تومانی استانی، اعتبارات ۱۵۰میلیارد تومانی ملی و کمک ۵۰میلیارد تومانی شرکت نفت به نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: استان خوزستان دارای بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فضای آموزشی است که ۳۰ درصد این فضاها فرسوده است که برای رفع این چالش ها نیازمند تخصیص اعتبار هستیم.

پایان تعمیر مدارس سیل زده در موعد مقرر

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان در عین حال با اشاره به وقوع سیل سال گذشته در استان خوزستان گفت: بر اثر سیلی که در فروردین‌ ماه سال ۹۸ در استان رخ داد، حدود ۱۱۳ مدرسه استان دچار آب‌گرفتگی شد و بعد از برآوردها مشخص شد ۳۵ مدرسه در مناطق سیل‌زده نیازمند بازسازی یا احداث مجدد و همچنین ۷۸ مدرسه نیاز به تعمیر دارند. در خصوص بازسازی ۳۵ مدرسه آسیب دیده از سیل در استان، خیرین ۸۰ میلیارد تومان به ما کمک کردند. عملیات تعمیر مدارس سیل زده تا قبل از آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۹ پایان یافت و مدارس احداثی نیز در طول سال تحصیلی برای بهره برداری در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.

ایجاد بزرگترین پروژه مدرسه سبز کشور در اهواز

قربانی با بیان اینکه بزرگترین پروژه مدرسه سبز کشور در ملی راه اهواز اجرا می شود، گفت: این پروژه دارای ۲۴ کلاس درس است که از بزرگترین مجتمع آموزشی سبز کشور با زیربنای ۶ هزار مترمربع و اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان محسوب می شود که تاکنون پیشرفت کاری آن بیش از ۲۰ درصد است. همچنین در منطقه زردشت اهواز و شهرستان دزفول نیز مدرسه سبز ایجاد شده است. استفاده از نور خورشید برای گرم کردن آب و تبدیل انرژی، جمع آوری آب محوطه مدارس برای آبیاری درختان، استفاده از فضای سبز در راستای ایجاد نشاط دانش آموزان و استفاده از سنسورهای برق برای کاهش مصرف برق از ویژگی های مدارس سبز است.