تبلور خودکفایی در ساخت خطوط لوله مورد نیاز طرح ملی انتقال نفت گوره-جاسک

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه گفت: شرکت های ایرانی تمام استاندارهای مورد نیاز پروژه احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره-جاسک را رعایت و ورق های تولیدی کیفیت بالایی دارند. 

 معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه در حاشیه بازدید از کارخانه های لوله سازی اهواز و فولاد اکسین خوزستان با اشاره به تامین نیاز پروژه خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک از سوی شرکت های داخلی، گفت: پروژه خط لوله گوره جاسک یک پروژه ملی است و روزانه یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی را از طریق یک خط لوله ۴۲ اینچ با طول تقریبی ۱۰۰۰ کیلومتر و با استفاده از ۵ تلمبه خانه بین راهی و ۲ ایستگاه توپکرانی، همچنین تعداد ۱۱ پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقریبی ۱۸۰ کیلومتر به جاسک منتقل خواهد کرد.

رضا دهقان تاکید کرد: اصلی ترین محور این پروژه، احداث ۱۰۰۰ کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ خواهد بود که خوشبختانه تمام لوله مورد نیاز برای اجرای این خط لوله در کشور و از سوی کارخانه لوله سازی اهواز و ۲ کارخانه دیگر تولید خواهد شد.

وی با اشاره به تکنولوژی خاص مورد نیاز برای ساخت ورق های فولادی این لوله ها، تصریح کرد: با این وجود ما تلاش کردیم تا جای ممکن ورق مورد نیاز برای ساخت لوله ها را از داخل کشور تهیه کنیم.

وی افزود: در راستای سیاست حمایت از کالای داخلی، شرکت ملی نفت ایران برای تامین این خطوط لوله، تفاهم ۳ جانبه ای با شرکت فولاد مبارکه اصفهان، اکسین صنعت و لوله سازی اهواز امضا کرده است. هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد زنجیره کاملی از تولید شمش، تختال، ورق و در نهایت نورد لوله توسط این ۳ کارخانه است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی بیان کرد: شرکت ملی نفت در تمام مراحل کار همراه این شرکت ها بوده است تا این شرکت ها توانستند از آزمایش ها نتایج مطلوب را کسب کنند. خوشبختانه امروز نسبت به ۶ ماه قبل ارتقا کیفی چشمگیری را شاهد هستیم. به طور مثال تختال تولید شده از سوی کارخانه فولاد مبارکه در حال حاضر تمام استانداردهای مورد نیاز را داراست و حدود ۲۰ هزارتن ورقی که در کارخانه فولاد اکسین درحال تولید است نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: با ورود این ورق ساخت داخل به کارخانه لوله سازی اهواز، می توان گفت که بخش عمده ای از لوله تولید شده برای پروژه خط لوله گوره جاسک زنجیره تولید کاملا ایرانی دارد.